Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Projekt i ri amerikan pėr nxitjen e eksporteve


Tiranė, 7 Nėntor 2003 - Pėrfaqesuesit e projektit tė ri amerikan pėr Zhvillimin e Ndėrmarrjeve dhe Tregjeve tė Eksportit (EDEM) prezantuan dje objektivat qė synojnė tė arrijnė nėpėrmjet zbatimit tė kėtij programi. Projekti EDEM, i financuar nga USAID me rreth 6,5 milion USD, do tė ndihmojė nė zhvillimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme kryesisht bujqėsore dhe agropėrpunuese, pėr tė rritur potencialet e tyre konkurruese tė prodhimit dhe nxitur eksportet.

Tom Rulland, drejtor i projektit EDEM nė Shqipėri, u shpreh nė kėtė takim, se pėrmes asistencės teknike dhe mbėshtetjes qė do tė ofrohet pėr biznesin vendas, pritet tė pėrmirėsohet cilėsia e produkteve dhe tė zgjerohet tregu i eksporteve. Ky projekt i specializuar pėr nxitjen e eksporteve, do tė zbatohet pėr tre vjet nė bashkėpunim me disa nga kompani tė tjera tė fushės sė bujqėsisė dhe agropėrpunimit. Sipas specialistėve tė bujqėsisė, niveli i eksporteve ėshtė pėrsėri i ulėt dhe deficiti tregtar ėshtė thelluar, megjithėse nė vend ekzistojnė disa institucione qė merren me eksportet, por deri tani planet konkrete pėr rritjen e tyre janė tė pakta.

ECIKS / KORRIERI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail