Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BSH ulė normėn bazė tė interesit nė 7%


TIRANĖ, 04 NĖNTOR 2003 - Banka e Shqiperise mori vendimin per uljen e normes baze te interesit per monedhen vendase lekun me 0.5 per qind me date 29 nentor. Vendimi i BSH -se per nje nga instrumentet kryesore te politikes monetare erdhi menjehere pas konsultimeve me Misionin e eksperteve te Fondit Monetar Nderkombetar.

Ky vendim pritet te jete i fundit per kete vit ne lidhje me uljen e normes baze te interesit. Gjithsesi performanca e ekonomise shqiptare, po paraqitet me renie ne keto dy vitet e fundit. Sidomos disa tregues buxhetore qe kane te bejne me te ardhurat dhe me shpenzimet.

Ne kete situate, nga ulja e normave te interesit duket se me se shumti do te perfitoje qeveria, e cila do te financoje deficitin buxhetor me kosto me te ulet, pasi rreth 80 per qind e depozitave te bankave investohen ne blerjen e bonove te thesarit te qeverise.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail