Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE: 200 milion euro mė tepėr pėr vendet e Ballkanit

LUKSEMBURG – Zyrtarė tė Komisionit Evropian kanė bėrė tė ditur pas samitit tė ministrave tė punėve tė jashtme tė BE-sė nė Luksemburg qė Bashkimi Evropian ka rėnė dakord pėr tė shtuar ndihmat pėr vendet e Ballkanit pėr 200 milionė Euro, nė mėnyrė qė tė lehtėsohet anėtarsimi i tyre nė BE. Ndihma nė fjalė do tė implementohet brenda njė periudhe trevjeēare, duke filluar nga viti 2004.

Komisioni Evropian pret qė vendet e Ballkanit perėndimor, pas konfirmimit tė kėsaj ndihme, do tė bėjnė njė angazhim edhe mė tė madh pėr reforma. "Ne e kemi seriozisht kur shprehemi se deshirojme anetaresimin tuaj, por ju duhet ta meritoni ate", beri te ditur nje zyrtar i Komisionit Evropian.

Bashkimi Evropian do tė zgjerohet vitin e ardhshėm me dhjetė shtete tė reja tė ish-bllokut lindor, pėrderisa Bullgaria dhe Rumania pritet tė anėtarėsohen mė 2007. Pėr pesė vendet e Ballkanit perėndimor, Shqipėrinė, Serbinė dhe Malin e Zi, Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Kroacinė dhe Maqedoninė ende nuk ėshtė pėrcaktuar asnjė afat pėr anėtarėsim.

Ky samit i ministrave tė punėve tė jashtme tė shteteve tė BE-sė ėshtė i fundit para samitit tė Selanikut, ku ata do tė takohen me krerėt e vendeve tė Ballkanit perėndimor, pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn. Nė kėtė samit, pėrveē tjerash, pritet tė diskutohet ecuria e deritashme e procesit tė stablizim-asociimit pėr kėto vende si dhe tė diskutohen mundėsitė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė kėtė proces.

ECIKS (E.SH.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail