Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqiptarėt shpenzojnė shumė jashtė vendit


TIRANĖ, 24 TETOR 2003 - 177 dollarė nė ditė shpenzon mesatarisht njė shqiptar kur udhėton jashtė shtetit pėr qėllim biznesi. Ndėrsa turistėt e huaj qė vijnė nė Shqipėri pėr qėllime biznesi qėndrojnė mesatarisht 7 ditė dhe shpenzojnė mesatarisht 103 dollarė nė ditė.

Kėto tė dhėna bėn publike Banka e Shqipėrisė, sipas tė cilės vėrehet njė rritje e shpenzimeve tė turistėve shqiptarė jashtė vendit dhe tė tė huajve nė Shqipėri. Por, sipas njė studimi tė bankės qendrore, ditėqėndrimi mesatar pėr shqiptarėt qė udhėtojnė jashtė pėr qėllime biznesi ėshtė rreth dy herė mė i madh se pėr tė huajt. Shqiptarėt qė udhėtojnė jashtė pėr tė pushuar apo pėr arsye biznesi qėndrojnė rreth 2 javė dhe shpenzojnė mesatarisht 84 dollarė nė ditė. Ndėrsa turistėt e huaj qė vijnė nė Shqipėri pėr qėllime biznesi qėndrojnė mesatarisht 7 ditė dhe shpenzojnė mesatarisht 103 usd nė ditė, ndėrsa turistėt e huaj qė vijnė pėr qėllime personale qėndrojnė rreth 12 ditė duke shpenzuar mesatarisht 64 usd nė ditė.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail