Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shitet edhe njė pjesė e INSIG-ut


TIRANĖ, 23 TETOR 2003 - Parlamenti shqiptar javėn e ardhshme pritet qė tė miratojė transferimin e 39 pėr qind tė aksioneve pranė IFC-sė dhe BERZH-it. Pas shtyrjes sė miratimit tė tre marrėveshjeve, tė cilat do tė kalonin nė pronėsi tė dy institucioneve ndėrkombėtare 39 pėr qind tė aksioneve tė kompanisė shtetėrore tė sigurimeve, ministri Islami deklaron se transferimi i tyre do tė kryhet gjatė javės sė ardhshme.

Muaji shtator ishte afati i pėrcaktuar pėr miratimin nga Parlamenti shqiptar i marrėveshjes sė shitjes sė aksioneve, marrėveshjes sė rishitjes dhe marrėveshjes sė aksionerėve, i cili pėr shkak tė zgjedhjeve vendore nuk arriti qė tė mblidhej, duke shtyrė kėtė proces privatizimi. Ministri Islami gjatė njė takimi qė ka zhvilluar dje me shefi i misionit tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Hossein Samiei, nė kuadėr tė bisedimeve tė raundit tė tretė tė negociatave ka deklaruar se: “Zgjedhjet vendore tė 12 Tetorit nuk kanė patur impakt negativ pėrsa i pėrket aspektit ekonomik dhe ritmit tė zhvillimit tė vendit”. Por nė fakt zjedhjet e 12 Tetorit janė shkaku i vetėm i moskalimit nė Parlamentin shqiptar tė marrėveshjes pėr transferimin e 39 pėr qind tė aksioneve nė pronėsi tė IFC-sė dhe BERZH-it.

Sipas parashikimeve nė muajin shtator, Parlamenti duhet qė tė miratonte shitjen e aksioneve tė kėsaj kompanie kurse nė muajin tetor INSIG tė fillonte fazėn dytė, ku kjo kompani ka pėr qėllim privatizimin total tė saj. Faza e dytė e privatizimit duhet qė tė pėrfundojė brenda 12 muajve por jo mė shumė se 24 muaj, e cila do tė realizohet nėpėrmjet njė tenderi tė hapur ndėrkombėtar, ku do tė zgjidhet edhe partneri strategjik.

Kėshtu, tė tre marrėveshjet do tė kalojnė nė Parlament javėn e ardhshme dhe mė pas pritet nėnshkrimi i tre marrėveshjeve me IFC-nė dhe BERZH-in, pėr t’i hapur mė pas rrugė transferimit tė aksioneve. Sipas procedurės, duhet qė kėto marrėveshje tė miratohen nė Parlament dhe mė pas tė nėnshkruhen nga ministri i Financave dhe nga dy institucionet financiare ndėrkombėtare, moment ky kur do tė transferohen 40 % tė aksioneve dhe kapitali.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail