Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

IRJM-ja duhet t'i kthej BE-sė 800 mijė euro


SHKUP, 22 TETOR 2003 - Paratė qė nuk iu ndanė tė dėbuarve nga Kosova nė Maqedoni gjatė luftės sė vitit 1999, Bashkimi Evropian kėrkon nga Qeveria maqedonase qė t’i kthehen prapė. Nė vėrjetjen e fundit tė Bashkimit Evropian ndaj Maqedonisė, thuhet se Qeverisė maqedonase gjatė luftės nė Kosovė i janė ndarė 22 milion euro, mjete kėto tė destinuara pėr refugjatėt nga Kosova.

Por, pas kėsaj Brukseli ka kontrolluar se si janė ndarė dhe shpenzuar kėto tė holla dhe sė pari ka vėrejtur se 2 milion euro janė hargjuar pa mbulesė, tė cilat mė vonė Qeveria e kaluar e Maqedonisė ka arritur qė t’i arsyetojė. Por, nė fund pas tė gjitha kontrollimeve Bashkimi Evropian ka vėrtetuar se rreth 800 mijė euro kanė mbetur pa mbulesė dhe ka kėrkuar nga Qeveria e Maqedonisė qė deri mė 27 nėntor tė kėtij viti, kėto tė holla t’i kthejė.

Pas kėsaj vėrejtje tė Bashkimit Evropian, zėdhėnėsi i Qeverisė sė Maqedonisė Sasho Qollakovski , ka thėnė sot se jemi befasuar pėr tė keq nga kjo situatė dhe shprehim protestė deri te ish zėvendėskryeministri Zoran Kėrstevski dhe ish ministri i Financave Nikolla Grujevski pėr atė se nuk e kanė njoftuar Qeverinė e re se me ē’farė obligimesh duhet tė startojė ndaj Bashkimit Evropian, ėshtė shprehur Qollakovski.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail