Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ligji kundėr piraterisė mbyll televizionet


TIRANE, 17 TETOR 2003 - Televizionet shqiptare dje u pėrballėn me rregullat e reja tė ligjit kundėr piraterisė televizive. Po dje 6 televizione private nė rrethe janė gjobitur. Nėse ata vazhdojnė tė transmetojnė privatisht, atėherė do mbyllen. Ligji i shumėdiskutuar, qė nė fakt kishte hyrė nė fuqi qė nė shtator, u bė praktik duke nisur qė dje. Televizioneve shqiptare u munguan filmat, dokumentarėt, ndeshjet dhe programet e tjera tė vjedhura nga transmetimet satelitore.

Vetėm TV Klan, Top Channel,News24 dhe disa televizione tė tjera vazhduan transmetimet e njė dite tė zakonshme me njė program me tė drejta tė siguruara. Ndėrsa shumė prej operatorėve tė tjerė televizivė shfaqėn nė ekranet njoftimin pėr rifillimin e mėvonshėm tė transmetimeve. Kjo gjė justifikonte mungesėn e filmave apo programeve tė tjera televizive, tė blera rregullisht e me tė drejta tė plota, qė nuk ekzistonin nė fondin e tyre.

Rregullat e reja kundėr piraterisė televizive i detyruan televizionet shqiptare tė mos rrezikojnė duke transmetuar programe pa tė drejtat e autorit. Pavarėsisht se kjo "i heq" publikut shumė filma, ndeshje e dokumentarė nga "menuja e pėrditshme televizive", kėshtu sigurohen mė shumė mundėsi pėr njė konkurrencė tė ndershme mes televizioneve. Ligji kundėr piraterisė tenton tė orientojė operatorėt televizivė pikėrisht drejt njė tregu tė ndershėm. Rregullat e reja kanė pėr qėllim tė sfumojnė kaosin e krijuar vitet e fundit nė Shqipėri nga televizionet qė transmetonin nė ēdo moment programe tė vjedhura. Vetėm e vetėm pėr tėrheqjen e audiencės nė ekranet e televizioneve shqiptare u shfaqėn filma qė nuk ishin parė ende as nė kinematė europiane, ndeshje qė shkaktuan konflikte dhe dokumentarė tė regjistruar vjedhurazi. E gjithė kjo rriti audiencėn nė ekranet e "televizioneve kioska" dhe uli audiencėn e televizioneve qė respektonin tė drejtat e autorit.

Nė kėto kushte, konkurrenca u bė e vėshtirė, e padrejtė dhe jo e ndershme. Qė dje, ligji i ri kundėr piraterisė nisi tė funksionojė. Ndėrprerja e transmetimeve dhe ulja e orėve tė programit pėr televizionet kioska e tregoi qartė se shumė prej tyre do ta kenė tė vėshtirė t'i rezistojnė ligjit tė ri. Ndėrsa, televizionet qė pėrveē programit i kushtojnė rėndėsi edhe burimit tė tij do tė kenė mundėsi tė paktėn tė konkurrojnė ndershėm.

ECIKS / News 24
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail