Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Klubi i Guvernatorėve: zhvillime nė sistemin bankar shqiptar


TIRANĖ, 15 TETOR 2003 - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani mori pjesė nė edicionin e 10-tė tė Klubit tė Guvernatorėve qė u zhvillua kėto ditė nė Sinaia tė Rumanisė. Sipas burimeve te BSH, temat kryesore tė takimit tė rradhės tė Klubit tė Guvernatorėve ku bėn pjesė edhe Shqipėria, ishin: zhvillimi i sistemit tė pagesave dhe rėndėsia e bankingut qėndror, ndėrtimi i institucioneve pėr tė rritur kapacitetin bankar, komunikimi me publikun, njė instrument kryesor i bankierėve qėndrorė dhe zhvillimet nė bankat qėndrore qė nga takimi i vitit tė kaluar.

Nė fjalėn e tij Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Shkėlqim Cani paraqiti njė panoramė tė plotė tė zhvillimeve tė sistemit bankar shqiptar gjatė vitit tė fundit. Sipas Guvernatorit, sistemi bankar shqiptar pėrbėhet nga 15 banka, nga tė cilat njė ėshtė nė proces privatizimi, dy janė me kapital tė pėrbashkėt, 11 janė banka ose degė tė bankave tė huaja dhe njė ėshtė bankė private me kapital shqiptar.

Gjatė tremujorit tė dytė tė vitit 2003, asetet e sistemit bankar janė rritur me 7 miliardė lekė ose 2 pėr qind. Pėr sa i pėrket zhvillimeve monetare, Guvernatori u shpreh se gjatė 9 muajve tė parė tė vitit 2003 Indeksi i Ēmimeve tė Konsumit (Inflacioni) shėnoi njė normė vjetore 3.9 pėr qind, nivel brenda objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė dhe njė inflacion vjetor 2-4 pėr qind.

Gjatė vitit 2003 Banka e Shqipėrisė e ka ulur dy herė normėn bazė tė interesit me 0.5 pikė pėr qind dhe bankat e nivelit tė dytė kanė reaguar nė tė njėjtin kah, duke ulur normėn e interesit tė bonove tė thesarit dhe tė depozitave. Monedha shqiptare, tha Cani, ka qenė relativisht e qėndrueshme nė kursin e kėmbimit me euron dhe dollarin dhe nė muajin Shtator ishte e vlerėsuar 2.8 pėr qind ndaj euros.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail