Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hulumtohen rezervat e naftės nė Shqipėri

VJENĖ – Gjigandi austriak i industrisė sė pėrpunimit tė naftės OMV ka filluar nė fund tė prillit hulumtimet pėr gjetjen e burimeve tė naftės nė Shqipėri. Peter Seitinger i ka deklaruar tė pėrditshmes vjeneze „Die Presse“ se shpimet hulumtuese po kryhen nė rrethinėn e Gjirokastrės dhe do tė zgjasin afro dy muaj. Kėto shpime do tė bėhen deri nė 2500 metra thellėsi dhe nėse rezultatet janė tė mira, atėherė do tė kryhen edhe shpime horizontale. Pėr shpenzimet e pėrgjithshme tė kėtij projekti hulumtues janė paraparė, sipas Seitinger, diēka mė shumė se 11,5 milion dollarė.

OMV ka filluar veprimtarinė e vet nė Shqipėri qysh nė vitin 1991. Atėbotė, kjo kompani kishte bėrė hulumtime intenzive nė det, por nuk kishte hasur nė naftė. Prej vitit 1998 OMV ka themeluar njė Joint-Venture me ndėrmarrjen Hellenic Petroleum pėr tė hulumtuar burimet e naftės nė pjesėn tokėsore tė Shqipėrisė.

Nė rast tė zbulimit tė rezervave tė naftės, kėto dy kompani nė bazė tė njė kontrate tė nėnshkruar me Qeverinė e Shqipėrise, do tė kenė tė drejtėn e eksploatimit tė kėtyre rezervave, ndėrsa shteti shqiptar do tė marrė njė pjesė tė pėrqindjes nga profiti i pėrgjithshėm.

ECIKS – (K.D.)

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail