Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tregtia e lirė kėrkon legjislacion tė standardeve tė BE-sė


TIRANĖ, 26 SHTATOR 2003 - Perputhja e legjislacionit ekonomik e tregtar te vendeve te rajonit me standartet e Bashkimit Europian, kane qene ne qender te vemendjes se takimit te Grupit te Punes per Liberalizimin dhe Lehtesimin e Tregtise ne vendet e Europes, i cili u hap dje ne Tirane.

Ne kete takim u diskutua rreth thellimit te ketyre marreveshjeve, qe jane nenshkruar tashme mes vendeve te rajonit. Krahas perfaqesuesve te te gjitha vendeve te rajonit si Shqiperi, Kroaci, Maqedoni, Serbi, Mali i Zi, Bullgari, Rumani, Bosnje-Hercegovine dhe Moldavi, ne kete takim, moren pjese edhe strukturat e Paktit te Stabilitetit, donatoret e perfshire ne sfidat e integrimit, perfaqesues te instituconeve nderkombetare si Bashkimi Evropian, SHBA-te, Britania e Madhe, Banka Boterore si dhe nga Organizata Boterore e Tregtise.

Me rastin e kryesimit te ketij grupi nga Shqiperia, ministri i Ekonomise Arben Malaj ne fjalen e tij te hapjes garantoi angazhimin e plote te Qeverise Shqiptare per hapa te metejshem dhe rol aktiv te vendit ne procesin e integrimit te rajonit ne Bashkimin Evropian dhe me gjere. Ky takim i paraprin takimit ministror te vendeve te Europes Jug-Lindore, i cili do te mbahet ne Rome, ne nentor te ketij viti, ne kuader te Presidences italiane te Bashkimit Evropian.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail