Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Guvernatori i Bankės Shqiptare nė takimin vjetor tė FMN-sė


DUBAI, 25 SHTATOR 2003 - Guvernatori i BSH, Shkėlqim Cani, gjatė qėndrimit nė Dubai tė Emirateve tė Bashkuara Arabe ku po zhvillohet takimi vjetor i Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore, ka zhvilluar disa takime me personalitete tė bankingut qendror dhe tė institucioneve financiare ndėrkombėtare, bėnė tė ditur burime te BSH.

Nė takimin me drejtorin ekzekutiv tė Autoritetit pėr Banka dhe Pagesa tė Kosovės, z. Donat Branger, Guvernatori Cani ka diskutuar pėrgjithėsisht mbi situatėn ekonomike dhe veēanėrisht mbi zhvillimet nė sistemet financiare nė tė dyja vendet. Cani dhe Branger ranė dakort pėr shkėmbim tė asistencės teknike midis dy institucioneve si dhe pėr vendosjen mbi baza tė rregullta tė trainimeve e kualifikimeve tė specialistėve.

Banka e Shqipėrisė dhe Autoriteti pėr Banka dhe Pagesa tė Kosovės do tė shohin mundėsinė e pėrmirėsimit tė mėtejshėm dhe tė zyrtarizimit tė marrėdhėnieve mes dy institucioneve. Nė takimin me z. Kosroė K. Zamani, Drejtor pėr Evropėn Juglindore dhe Azinė Qendrore nė Korporatėn Financiare Ndėrkombėtare(IFC), pjesė e Grupit tė Bankės Botėrore dhe me z.William Buiter, shef- ekonomist pranė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), u diskutua nė pėrgjithėsi mbi zhvillimet ekonomike nė Shqipėri dhe marrėdhėniet e Bankės sė Shqipėrisė me institucionet financiare ndėrkombėtare.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail