Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Emigrantėt sjellin mė pak para nė Shqipėri


TIRANE, 19 SHTATOR - Dėrgesat e emigrantėve shqiptarė kanė pėsuar ulje tė ndieshme gjatė 3 viteve tė fundit. Specialistė tė Bankės sė Shqipėrisė kanė vėnė alarmin pėr kėtė fenomen, duke deklaruar se dėrgesat e emigrantėve do tė vijnė gjithnjė nė ulje. Nė njė studim ata kanė deklaruar se, nė ndryshim me periudhėn e tranzicionit, dėrgesat e emgriantėve kanė ardhur gjithmonė nė rritjte, duke pėrbėrė rreth 22 pėr qind tė prodhimit tė brendshėm. Por ky ritėm ka marrė drejtimin e kundėrt pas vitit 2000. Sipas tė dhėnave zyrtare, nė 2001-shin dėrgesat e emgrantėve kanė filluar tė pėsojnė ulje tė ndieshme. Duket se emigrantėt shqiptarė sė bashku me familjet e tyre kanė filluar ta mendojnė tė ardhmen e tyre nė emigracion. Tashmė ata i kanė depozituar kursimet e tyre nė bankat e vendeve ku ata jetojnė. Pas shumė vitesh emigracion, shqiptarėt emigrantė kanė arrritur nė momentin kryesor kur duhet tė vendosin nėse do tė kthehen nė vendin e tyre apo do tė jetojnė nė shtetet e huaja. Sipas studimit, nė tė dy rastet flukset e dėrgesave janė tė destinuara tė shterojnė ose tė pakėsohen. Specialistėt e ekonomisė nuk kanė menduar se ēfarė do tė ndodhė nė tė ardhmen, nė rast se dėrgesat e emigrantėve do tė shterin. Ēdo vit, kėto tė fundit parashikohet tė mbulojnė rreth 60 pėr qind tė deficitit tregtar dhe nuk dihet se si mund tė mbulohet ky deficit nė rast se nuk do tė ekzistojnė mė tė ardhurat nga emigrantėt.

ECIKS / Gazeta Shqiptare
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail