Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri-Bosnje: marrėveshje pėr transportin


Tiranė, 18 SHTATOR 2003 - Komisioni parlamentar i Politikės sė Jashtme ka miratuar projektiligjin pėr marrėveshjen me Bosnje- Hercegovinėn nė fushėn e transportit ndėrkombėtar. Ky projektligj, i cili do t’i kalojė Parlamentit pėr tė marrė votėn e deputetėve, ndihmon integrimin rajonal mes dy vendeve. Gjatė diskutimeve tė deputetėve, u vlerėsua se marrėveshja nxit proceset evropiane tė liberalizimit pėr lėvizjen e lirė tė mallrave dhe njerėzve. Ajo pėrfshin transportin rrugor tė udhėtarėve dhe mallrave dhe synon zhvillimin e mėtejshėm tė kėtij transporti.

Gjithashtu, kjo marrėveshje ka si qėllim krijimin e kushteve lehtėsuese pėr transportuesit e tė dy vendeve, duke zvogėluar nė maksimum pengesat nė pikat e kontrollit kufitar dhe doganor, nė territoret respektive tė tė dy vendeve. Marrėveshja parashikon edhe heqjen e taksave, si dhe krijon kushte pėr licensimin e shoqėrive transportuese pėr tė vepruar nė linja tė rregullta tė shėrbimit tė udhėtarėve.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail