Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Italia premton tė angazhohet pėr koridorin 8


BARI - Zėvendėssekretari italian pėr Infrastrukturėn, Guido Viceconte, siguroi angazhimin maksimal tė qeverisė italiane pėr Korridorin VIII, rrjetit tė madh ndėrevropian tė transportit qė pėrfshin Italinė, Shqipėrinė, Bullgarinė, Maqedoninė, Greqinė dhe Turqinė. Me anė tė njė komunikate, ai theksoi se Korridori VIII pėrbėn "njė program kompleks, thelbėsor pėr kohezionin territorial mes Adriatikut dhe Ballkanit, Detit tė Zi dhe Lindjes sė Mesme, qė duhet realizuar plotėsisht brenda vitit 2015". Viceconte njoftoi gjithashtu se Pulja, pėrveē faktit qė ėshtė qyteti ku zhvillon aktivitetin e tij Sekretariati Teknik i Korridorit VIII, kandidohet pėr tė qėnė edhe sporteli i Bankės Evropiane tė Investimeve. Qeveria italiane ėshtė e vetėdijshme se Korridori VIII, si i barabartė me korridoret e tjerė ndėrevropianė, "nuk ėshtė njė vepėr qė jepet me sipėrmarrje". Korridori VIII pėrbėn "aktualizimin e njė sistemi kompleks bashkėpunimi qė parashikon realizimin, praktikisht nga zeroja, tė infrastrukturave rrugore prej 960 kilometrash, tė rrjeteve hekurudhore prej 1270 kilometrash, tė veprave tė rėndėsishme detare, tė stacioneve tė reja aeroportuale" qė pėrfshijnė njė sistem tė rėndėsishėm tubacionesh gazi dhe nafte. Pikat kyēe, porti i Varnas dhe porti i Durrėsit, i ofrojnė njė programi kaq tė artikuluar karakteristikat e njė sistemi tė integruar nė gjendje tė veprojė nė lindje me Bakun, ku ekzistojnė vendburime tė pasura me naftė dhe nė perėndim me Mesdheun dhe me Italinė.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail