Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rrezikohet edhe ndėrtimi i naftėsjellėsit Shqipėri-Bullgari


ROMĖ, 09 SHTATOR 2003 - Rrezikohet edhe naftėsjellėsi Burgaz-Vlorė. Gazetat italiane pohojnė se rreziku qė i kanoset projektit tė Korridorit Paneuropian nr.8 Shqipėri-Maqedoni-Bullgari, mund tė pėrfshijė edhe naftėsjellėsin Burgaz-Vlorė. Ky naftėsjellės pėrfshihet nė Korridorin Paneuropian, i cili akoma nuk i ka marrė financimet e duhura, edhe pse ato janė gjetur pairmisht.

Sipas projektit tė bėrė nga kompania amerikane “AMBO” brenda gjysmės sė dytė tė vitit 2006, nėse gjithēka do tė shkojė mirė, ky naftėsjellės do tė pėrfundojė. Naftėsjellėsi AMBO do tė kalojė nga Bullgaria, nė Maqedoni dhe mė pas do tė pėrfundojė nė Shqipėri, duke u bėrė pjesė e infrastrukturės sė Korridorit tė Tetė Europian, lindje-perėndim, ku janė tė pėrfshira autostrada, hekurudha, naftėsjellės dhe telekomunikacionet.

Nėse ky projekt realizohet, Shqipėria pritet tė pėrfitojė rreth 40-45 milionė dollarė nė vit nga tranzitimi i naftėsjellėsit Burgas-Vlorė. Por jo vetėm kaq. Shqipėria do tė ketė edhe pėrfitime tjera nė rast tė realizimit tė kėtij projekti qė deri para pak ditėsh dukej i sigurt.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail