Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Aeroporti i Kukėsit brenda 20 muajve hap dyert


TIRANĖ - Shqiptarėt do tė kenė mė shpejt se sa ishte parashikuar njė aeroport tė ri kombėtar. Aeroporti i Kukėsit pritet tė pėrfundojė brenda 20 muajve, sepse firma ndėrtuese ka pėrshpejtuar punimet. Ndėrtimi i kėtij aeroporti ėshtė financuar nga qeveria e Emirateve tė Bashkuara me njė fond prej 22 milionė euro, ndėrkohė qė pritet qė ky shtet tė financojė edhe projekte tė tjera. Kėtė e pohon pėr gazetėn ministri i Transporteve dhe Telekomunikacioneve, Spartak Poēi, sipas tė cilit aeroporti i qytetit tė Kukėsit do tė pėrfundojė para parashikimeve. “Emiratet e Bashkuara kanė shprehur dėshirėn qė tė financojnė edhe njė pjesė tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė”, -shprehet Poēi. Sipas tij, Emiratet e Bashkuara shprehėn interes pėr tė financuar njė pjesė tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė, nga aeroporti i Kukėsit deri nė kufi, nė Morinė. Kėshtu, qė nė shenjė respekti pėr Emiratet e Bashkuara, Ministria e Transporteve dhe Telekomunikacioneve i ka kėrkuar qeverisė shqiptare qė aeroportit tė Kukėsit t’i jepet emri i kryetarit tė shtetit tė Emirateve tė Bashkuara. “Firma “Al-Karaf” ka punuar jashtėzakonisht mirė dhe ka kapėrcyer fazėn mė tė vėshtirė tė fillimit tė punimeve, e cila duhej tė pėrfundonte nė kohė tė thatė”, -pohon ministri. Sipas Poēit, ndėrtimi i aeroportit tė Kukėsit do tė vazhdojė pandėrprerė, sepse financimi i dhėnė prej Emirateve tė Bashkuara ėshtė i plotė dhe mundėson tė gjithė punimet. Ky aeroport pritet qė tė punėsojė rreth 150 punonjės, por mbi tė gjitha do tė bėhet shkak pėr hapjen e njė biznesi mė tė gjerė nė qytetin e Kukėsit, nė shtimin e pikave tė karburantit dhe mjaft shėrbimeve tė tjera qė do tė ketė ky aeroport. “Kėtij qyteti kaq tė rėndėsishėm, qė vuajti shumė gjatė periudhės sė krizės sė Kosovės, do t’i shtohen pėrveē rrugės, edhe fasilitete tė tjera tė infrastrukturės, siē ėshtė fluturimi ajror”, -pohon ministri i Transporteve dhe Telekomunikacioneve. Aeroporti i Kukėsit dhe rruga e re Durrės-Kukės-Morine pritet qė nė vitet e ardhshme tė sjellin njė zhvillim tė zonės veriore tė vendit, e cila ka edhe njė nivel mė tė ulėt jetese.

SHEKULLI / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail