Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Bosėt e karburanteve rritin ēmimin e naftės


TIRANĖ, 1 Shtator 2003 - Rritet sėrisht ēmimi i naftės nė tregun shqiptar. Nė pikat e karburantit gjatė ditės sė djeshme ēmimi i naftės ėshtė rritur nga 10 deri nė 40 lekė pėr litėr. Rritja e ēmimit tė naftės nė bursat ndėrkombėtare dhe nė tregun e PLATC-it, prej nga importojnė shoqėritė shqiptare ka ndikuar menjėherė nė rritjen e ēmimit tė naftės nė vendin tonė. Kėtė e pohon pėr gazetėn “Shekulli” drejtoresha e pėrgjithshme e Doganave, Tatjana Kongoli, sipas tė cilės rritja e ēmimit tė naftės nė bursat prej nga importojnė biznesmenėt shqiptarė ka ndikuar menjėherė nė rritjen e ēmimit tė naftės nė tregun vendas. Kongoli sqaron ekskluzivisht pėr gazetėn se gjatė dy javėve tė fundit pjesa mė e madhe e biznesmenėve kanė importuar nė sasi tė konsiderueshme naftė, pas njė periudhe rreth 1 muaj e gjysmė qė nuk blinin naftė importi, por plotėsonin nevojat e tregut vetėm me naftėn e vendit. Pjesa mė e madhe e depozitave doganore tė karburanteve deri nė mesin e kėtij muajin kanė qenė tė boshatisura, sepse rritja e prodhimit tė naftės nė Ballsh plotėsonte nevojat e tregut dhe prej disa javėsh nuk importohej, sqaron drejtoresha. “Ēmimi i naftės ka filluar tė rritet lehtė, sepse biznesmenėt shqiptarė aktualisht e importojnė atė me rreth 250 dollarė pėr ton”, -pohon Tatjana Kongoli. Ndėrkohė qė njė importues sqaron se rritja e vlerės sė dollarit nė bursat ndėrkombėtare ka ndikuar nė rritjen e ēmimit tė naftės. “Dihet qė nafta blihet me dollarė nė tregun e jashtėm, dhe rritja e dollarit amerikan ndaj lekut ka sjellė rritjen e ēmimit tė naftės me rreth 40 lekė pėr litėr”, -pohon njė prej importuesve tė naftės. Kėshtu, ēmimi i naftės nė treg ka arritur sėrish nė rreth 72 lekė pėr litėr, ndėrkohė qė nafta vendit ka njė kosto prej 58 lekė pėr litėr.
Pse u rrit ēmimi i naftės?!
Dy janė arsyet kryesore tė rritjes sė ēmimit tė naftės nė tregun vendas. Kėshtu pohon pėr gazetėn drejtori i Doganės sė Durrėsit, Gramoz Liēi, sipas tė cilit rritja e fluksit tė naftės sė importit dhe rritja e ēmimit nė tregun e PLATC-it kanė ndikuar nė shtrenjtimin e ēmimit tė naftės nė vendin tonė. Sipas tij, qė prej 1 muaji e gjysmė pikat e karburanteve furnizoheshin me naftė vendi, sepse prodhimi i Uzinės sė Pėrpunimit tė Ballshit ėshtė rritur ndjeshėm. Ndėrkohė qė gjatė 15 ditėve tė fundit biznesmenėt shqiptarė u detyruan tė fillonin importin e naftės, ēmimi i sė cilės nė tregun botėror ėshtė rritur me 20 dollarė pėr ton. “Gjatė dy javėve tė fundit nė bursa ēmimi i naftės ėshtė rritur nga 234 dollarė pėr ton nė 254 dollarė pėr ton”, -pohon Liēi. Sipas tij, nafta e importit ėshtė shtrenjtuar, nė krahasim me naftėn qė kishin importuar biznesmenėt shqiptarė muaj mė parė. Nga ana tjetėr, nafta e vendit ka njė kosto mė tė ulėt pėr biznesmenėt, tė cilėt nuk paguanin as doganė dhe as transport dhe si rrjedhojė ēmimi pėr qytetarėt ishte mė i lirė.

Ēmimi i benzinės

“Ēmimi i benzinės ėshtė mė stabil”, -shprehet drejtoresha e pėrgjithshme e Doganave, Tatjana Kongoli. Ajo sqaron se benzina nuk ka shumė konkurrencė, sepse nė vend nuk prodhohet dhe vjen gjithnjė nga jashtė. Ndėrkohė qė benzina pėrdoret nga njė grup mė i ngushtė qytetarėsh. Sipas tė dhėnave nga Ministria e Industrisė dhe Energjitikės, ēmimi i benzinės ėshtė mė stabėl dhe nuk shoqėrohet me luhatje tė ndjeshme. Nė vendin tonė vetėm 25 pėr qind e makinave konsumojnė benzinė, ndėrsa pjesa tjetėr konsumon naftė, sepse kjo e fundit ka njė ēmim mė tė arsyeshėm dhe konsumohet mė me ngadalė.

Do tė rritet sėrish ēmimi i naftės?

Ēmimi i naftės gjatė kėtij viti ka pėsuar shumė luhatje, tė cilat sollėn njė rritje galopante tė ēmimit tė naftės dhe mė pas njė ulje drastike. Por, gjithēka varet nga bursat dhe ecuria e kuotimit tė naftės nė kėto tregje, prej nga importon edhe vendi ynė. “Gjithēka varet nga zhvillimet e tregut botėror tė naftės”, -pohon Kongoli. Sipas saj, kėtė vit tregu botėror ka pėsuar shumė luhatje, duke dhėnė njė ndikim nė rritjen e ēmimit tė naftės edhe nė vendin tonė. Ajo pohon se ēmimi i naftės nė vendin tonė pėsoi njė rritje deri nė 100 lekė pėr litėr, por mė pas u stabilizua. Ndėrkohė qė gjatė kėtij muaji vihet re sėrish njė rritje e lehtė e ēmimit, e cila, sipas Kongolit, arrin nė 20 lekė pėr litėr.

Nga importohet nafta?

Rusia, Italia dhe sidomos Ukraina, Kroacia dhe Greqia janė vendet kryesore prej nga biznesmenėt shqiptarė importojnė naftė. Nė kėtė tregje gjatė ditėve tė fundit ėshtė rritur ndjeshėm ēmimi i naftės, i cili vetėm dje ėshtė kuotuar nė rreth 29.29 dollarė pėr fuēi, me njė rritje ditore prej 11 qindarka. Ndėrkohė qė drejtori i Doganės sė Durrėsit pohon se nė kėtė doganė kryesisht nafta ka ardhur prej Ukrainės, Kroacisė dhe Greqisė, e cila zė peshėn kryesore, me njė ēmim prej rreth 254 dollarė pėr ton. Kėshtu tregu shqiptar ėshtė i varur nga nafta e importit, e cila ėshtė edhe rregullatore e ēmimeve, duke qenė se plotėson rreth 75 pėr qind tė tregut vendas.

Si reagon ARMO?

Pėr tė zbutur disi rritjen e ēmimit tė naftės kompania ARMO do tė hedhė nė treg njė sasi tė konsiderueshme nafte bruto. Kongoli sqaron se kompania shtetėrore sė shpejti do tė kryejė njė ankand pėr shitjen e rreth 40 mijė ton naftė tė papėrpunuar. Kjo sasi e konsiderueshme pritet qė tė plotėsojė disi nevojėn e tregut, edhe pse pikat e karburanteve tashmė janė furnizuar dhe pėr disa javė nuk do tė kenė mė nevojė pėr naftė. Si rrjedhojė, edhe ēmimi i naftės nuk do tė shėnojė ulje. “Ka hyrė mjaft naftė nė vend dhe janė plotėsuar nevojat gjatė gjithė ditėve tė fundit”, -pohon Kongoli.Dollari rrit ēmimin e naftės nė treg

Sinjalet pozitive tė ringritjes sė ekonomisė amerikane, kanė fuqizuar monedhėn e gjelbėr tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Por, nga ana tjetėr rritja e monedhės amerikane ka ndikuar nė rritjen e ēmimit tė naftės nė bursat ndėrkombėtare. Dihet qė nafta blihet me dollarė nė tregun e jashtėm, dhe rritja e dollarit amerikan ndaj lekut ka sjellė rritjen e ēmimit tė naftės me rreth 40 lekė pėr litėr edhe nė vendin tonė. Kėshtu, ēmimi i naftės nė treg ka arritur sėrish nė rreth 72 lekė pėr litėr, ndėrkohė qė nafta e vendit ka njė kosto prej 58 lekė pėr litėr. Dollari amerikan gjatė muajit tė fundit ka rritur ndjeshėm vlerėn e tij, duke zhvlerėsuar monedhat e tjera nė treg. Gjatė mesditės sė djeshme dollari amerikan ėshtė blerė me 122.5 lekė dhe ėshtė shitur me 123.6 lekė, duke shėnuar sėrish shenja ngritjeje.


Sa naftė prodhohet nė botė nė njė ditė

Rezervat botėrore tė naftės bruto arrijnė nė 1 trilion fuēi, nga tė cilat 11 anėtarėt e OPEC-ut zotėrojnė rreth 75 pėr qind. Vendet e OPEC-ut (Organization of Petroleum Exporting Countries) kanė si qėllim qė tė mbajnė tė qėndrueshėm ēmimin e naftės, i cili kuotohet nė dollarė. Anėtarėt e OPEC-ut aktualisht prodhojnė 27 deri nė 28 milionė fuēi naftė nė ditė ose 40 pėr qind tė totalit tė prodhimit botėror, e cili arrin nė 75 milionė fuēi nė ditė nė tė gjithė botėn.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail