Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqiptarėt 2 miliardė euro nė bankat greke


Tiranė, 8 gusht 2007 - Emigrantėt shqiptarė qė punojnė dhe jetojnė nė Greqi, llogaritet tė kenė depozituar nė bankat e shtetit helen rreth 2 miliardė euro. Shuma prej dy miliardė eurosh ėshtė e barabartė me rreth 30 pėr qind tė Produktit tė Brendshėm Bruto tė Shqipėrisė. Nė fakt, pėr vite me radhė, dėrgesat e emigrantėve kanė financuar deficitin e lartė tregtar tė vendit, duke mbajtur tė pacenuar aftėsinė paguese tė ekonomisė sė Shqipėrisė. Nė rast se vetėm kursimet e emigrantėve shqiptarė nė Greqi do tė injektoheshin nė ekonominė tonė, atėherė Produkti i Brendshėm Bruto i vendit do tė rritej me 30 pėr qind. Po kėshtu, kjo shifėr ėshtė 10 herė mė e lartė se investimet e huaja tė drejtpėrdrejta nė Shqipėri. Por vitet e fundit, institucionet ndėrkombėtare qė monitorojnė ekonominė shqiptare, si Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Banka Botėrore kanė lėshuar alarmin se paratė qė emigrantėt dėrgojnė pranė familjeve tė tyre, do tė vijnė nė ulje nga viti nė vit.

Sipas studimeve tė bėra nga Banka Botėrore, njė emigrant dėrgon para nė vendin e tij tė lindjes mesatarisht pėr rreth 14 vjet. Mė pas, ky individ fillon tė kursejė nė vendin ku ka emigruar. Gjatė vitit qė kaloi, dėrgesat e emigrantėve u llogaritėn nė rreth 1 miliard euro, duke pėrbėrė afro 1/7 e Produktit tė Brendshėm Bruto. Ne Itali dhe Greqi jetojnė mbi 800 mijė shqiptarė. Megjithatė, nė Greqi figurojnė tė siguruar dhe qė derdhin kontribute vetėm 400 mijė tė tillė, ndėrsa mendohet se 1/3 e emigrantėve shqiptarė nė tokėn helene vazhdojnė tė punojnė nė tė zezė. Po kaq mendohet tė jetė edhe nė Itali.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail