Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Numėr rekord i turistėve kosovarė

KUKĖS, 10 GUSHT - Arrijnė shifrat rekorde tė kalimit tė shtetasve nga Kosova pėr nė Shqipėri pėr kėtė vit, pikėrisht natėn e parmbrėmshme. Ndėrkohė zyrtarėt e policisė kufitare tė Kukėsit, thonė se pas ngjarjes sė 29 korrikut, tė ndodhur nė afėrsi tė Podgoricės, ku autobusėt e turistėve nga Kosova janė goditur me gurė nga njė grup shtetasish malazez, fluksi i kalimit tė turistėve nga Kosova pėr nė Shqipėri ka njohur rritje tė ndjeshme. Tefik Sulejmani, kryekontrollor nė pikėn doganore tė Morinit nė Kukės, ka bėrė tė ditur pėr "Kohėn ditore", se shifra rekorde e kalimit tė shtetasve nga Kosova pėr nė Shqipėri ėshtė regjistruar natėn e sė premtes. Sipas tij, gjatė kėsaj nate, janė regjistruar tė kenė kaluar nga Kosova pėr nė Shqipėri pėrmes pikės doganore tė Morinit 2.500 shtetas nga Kosova me 30 autobusė e 400 autovetura. Gjatė intervistimit, ka rezultuar qė 1.700 shtetas nga Kosova po udhėtonin nė Shqipėri pėr qėllime turistike, ndėrsa 800 tė tjerė po kalonin transit nė Shqipėri pėr nė vendet perėndimore ku ata banojnė dhe punojnė. Kryekontrollori i pikės doganore tė Morinit, Tefik Sulejmani, ka shtuar se pas incidentit tė ndodhur mė 29 korrik nė Podgoricė, numri i shtetasve qė udhėtojnė nė Shqipėri pėr qėllime turistike ėshtė shtuar sė tepėrmi. "Njė natė pas incidentit tė Podgoricės, pikėrisht mė 30 korrik ėshtė regjistruar shifra mė e lartė e kalimit tė autobusėve. Brenda njė nate, ku pikėn doganore tė Morinit e kaluan 34 autobusė me pushues nga Kosova me destinacion bregdetin e Shqipėrisė", thotė Sulejmani. Mė 29 korrik, rreth orės 03:00 tė mėngjesit, persona tė identifikuar nga policia malazeze kanė sulmuar karvanėt me autobusė tė Kosovės qė ishin nisur pėr nė Ulqin pėr pushime. Ndėrkohė nė Shqipėri kėtė vit nuk ėshtė regjistruar ndonjė incident me udhėtarėt nga Kosova qė lėvizin nė relacionet Durrės-Kukės-Morin e anasjelltas. Gatishmėria e policisė sė Kukėsit, Pukės e Mirditės e cila qėndron "non stop" pėrgjatė kėtyre segmentėve rrugore, bashkė me shėrbimet e specializuara tė policive respektive, ka bėrė qė udhėtarėve nga Kosova t'u krijohet mundėsia pėr tė lėvizur nė kėto rrugė gjatė 24 orėve, ku nata ėshtė e preferuar pėr tė udhėtuar nga ana e kosovarėve dhe kėtė akses ua ka krijuar policia shqiptare. Tė paktėn deri tani, ku nuk ėshtė shėnuar ndonjė incident.

ECIKS / Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail