Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

1 miliardė euro pėr hidrocentralet mbi lumin Devoll


Tiranė, 1 korrik 2007 - Vendimi u miratua bazuar nė projektet e kompanisė sė njohur austriake, "EVN". Kjo kompani ka paraqitur projekte pėr ndėrtimin e tre HEC-ve, me kapacitet rreth 400 megavat sė bashku. Kėto HEC-e do tė ndėrtohen bazuar nė njė sistem tunelesh rreth 50 km tė gjatė. Shuma e investimeve pėr realizimin e tyre do tė jetė nga 700 milionė, deri nė 1 miliardė euro.

Pas rreth 20 vitesh pa asnjė investim nė prodhimin e energjisė, qeveria po mundohet qė tė vendosė disa piketa qė, nėse realizohen, do tė bėjnė tė mundur qė vendi tė dalė nga situata e vėshtirė energjetike me tė cilėn po pėrballet gjatė viteve tė fundit. Gjatė ditės sė djeshme ėshtė mbledhur Kėshilli Kombėtar i Ujit, i cili kishte si ēėshtje kryesore nė rendin e ditės, miratimin e vendimit pėr pėrdorimin e rezervave ujore tė lumit Devoll, pėr prodhim energjie.

Shfrytėzimi i kėtyre rezervave do tė behet me anė tė ndėrtimit tė tre hidrocentraleve, pėrgjatė tėrė kaskadės sė tij. Vendimi u miratua bazuar nė projektet e kompanisė sė njohur austriake, "EVN". Kjo kompani ka paraqitur projekte pėr ndėrtimin e tre HEC-ve, me kapacitet rreth 400 megavat sė bashku. Kėto HEC-e do tė ndėrtohen bazuar nė njė sistem tunelesh rreth 50 km tė gjatė. Shuma e investimeve pėr realizimin e tyre do tė jetė nga 700 milionė, deri nė 1 miliardė euro.

Qeveria do tė miratojė sė shpejti ēeljen e tenderit pėr ndėrtimin e kėtyre hidrocentraleve. Kryeministri informoi Kėshillin se, pas miratimit tė ligjit tė ri tė koncesioneve janė miratuar pėr ndėrtim 82 HEC-e tė vogla, ka pėrfunduar shqyrtimi i kontratės pėr HEC-in e Kalivaēit, me kapacitet 100 megavat, ka filluar ndėrtimi i TEC-it tė Vlorės, si dhe ėshtė ēelur tenderi pėr TEC-in e Fierit. Duke folur pėr projektet e shfrytėzimit tė energjisė ujore nė tėrė kaskadėn e lumit Devoll, kryeministri Berisha e vlerėsoi atė si njė zhvillim tė madh, si njė vepėr ndėr mė tė veēantat e kėtij lloji nė Shqipėri dhe nė Evropė. Kryeministri theksoi se, kjo vepėr respekton tėrėsisht mjedisin dhe bėn shfrytėzimin mė optimal dhe mė ekonomik tė ujėrave tė kėtij lumi. Kryeministri u shpreh se "nė kėtė kontekst, vendimi i sotėm pėr shfrytėzimin nė tėrė kaskadėn e tij tė lumit Devoll, nė pėrputhje me njė projekt tashmė pėrfundimtar tė paraqitur nga njė kompani e madhe austriake, pėrbėn njė zhvillim tė madh, pasi vepra ėshtė ndėr mė tė veēantat e kėtij lloji nė Shqipėri dhe nė Evropė. Kjo vepėr bazohet nė ndėrtimin e disa hidrocentraleve dhe njė sistem tunelesh prej rreth 48 kilometrash.

Gjithashtu, kjo vepėr respekton tėrėsisht mjedisin dhe bėn shfrytėzimin mė optimal, mė ekonomik, tė ujėrave tė kėtij lumi, duke shfrytėzuar tėrė kaskadėn nga fillimi i burimeve tė tij, deri nė Banjė dhe ka njė investim prej rreth 1 miliardė euro". Njėkohėsisht gjatė mbledhjes sė djeshme, kryeministri Berisha bėri tė ditura edhe kriteret qė do tė zbatohen nė dhėnin pėr ndėrtim tė kėtij hidrocentrali dhe pėrparėsitė qė do tė ketė nė kėtė projekt kompania qė e ka hartuar atė. "Projekti i kaskadės sė Hidrocentralit tė Devollit, vjen kėtu pėr t'u miratuar pėr shfrytėzimin e burimeve ujore dhe kalon javėn e ardhshme nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave, pėr tė dalė nė tender ndėrkombėtar nė pėrputhje me ligjin shqiptar. Natyrisht, kompania qė ka sjellė projektin do tė ketė 10% tė pikėve",- tha Berisha.

Njėkohėsisht nė kėtė mbledhje janė trajtuar edhe njė sėrė ēėshtjesh tė tjera, qė lidhen me pasuritė ujore tė vendit. Kryeministri ka bėrė edhe njė paraqitje tė vendimeve qė janė miratuar dje. "Nė kėtė mbledhje, ne do tė trajtojmė dhe njė seri vendimesh shumė tė rėndėsishme mbi administrimin e ujit. Miratojmė udhėzimin pėr miratimin e rezervave ujore, miratojmė udhėzimin pėr legalizimin e puseve tė shpimeve, sepse dhe ato duhet tė legalizohen, si dhe duhet tė vendoset njė disiplinė e rreptė nė trajtimin, shfrytėzimin, pėrdorimin e kėtyre rezervave",- tha Berisha.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail