Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Raiffeisen Bank”, gati pėr tė blerė Bankėn e Kursimeve

Drejtori i Pėrgjithshėm i Bankės sė Kursimeve, Ardian Kamberi, tregon tė fshehtat e privatizimit tė bankės mė tė madhe nė vend

Njė bankė austriake ėshtė investitori strategjik qė kėrkon tė blejė Bankėn shqiptare tė Kursimeve. “Raiffeisen Bank” ėshtė banka e vetme qė ka shprehur zyrtarisht interes pėr procesin e privatizimit, edhe pse nuk ka munguar interesi i vakėt i Bankės sė Kursimeve tė Hungarisė (OTP). Interes ka shprehur gjithashtu edhe Citigroup dhe UBS, pėr tė dhėnė asistencė nė procesin e ristrukturimit, pėr tė marrė pjesė nė marketimin e bankės, por ato nuk kanė shprehur interes pėr ta blerė Bankėn e Kursimeve. “Banka mė e interesuar pėr Bankėn e Kursimeve ka qenė banka austriake “Raiffeisen Bank”, e cila ka kėrkuar blerjen e 100 pėr qind tė aksioneve tė saj”, pohon pėr gazetėn “Shekulli” drejtori i pėrgjithshėm i Bankės sė Kursimeve, Ardian Kamberi. Sipas tij, banka austriake ėshtė e vetmja qė ėshtė interesuar nė vazhdimėsi pėr bankėn tregtare shtetėrore, duke kėrkuar blerjen e 100 pėr qind tė aksioneve. “Nga takimet vėrehet qartė se Banka e Kursimeve ėshtė nė planet e “Raiffeisen Bank” pėr njė privatizim strategjik”,- pohon Kamberi.

Problemi i vetėm ėshtė se “Raiffeisen Bank” kėrkon tė pėrjashtohet nga tenderi ndėrkombėtar, gjithashtu kėrkon blerjen e tė gjitha aksioneve tė Bankės sė Kursimeve, gjė qė bie ndesh me ligjin shqiptar “Pėr Privatizimin e Bankės sė Kursimeve”. Vetė kreu i kėsaj banke kėtė kėrkesė nuk e shikon si pengesė. “Pėr mua, ēdo ligj privatizimi ėshtė nė funksion tė privatizimit tė bankės. Nė rast se njė ligj privatizimi disa herė me radhė nuk jep rezultat, atėherė nuk shikoj asgjė tė frikshme nė rishikimin e ligjit tė privatizimit”,- sqaron kreu i Bankės sė Kursimeve.

-Cili ėshtė plani mė i pėrshtatshėm pėr privatizimin e Bankės sė Kursimeve? A do tė veprohet me ndonjė nga planet “B”?

Nė pėrgjithėsi, do tė preferoja tė mos diskutohej asnjė lloj alternative, para hapjes sė procedurave pėr privatizimin. Sipas planit tė privatizimit, tė miratuar nė muajin shtator tė vitit tė kaluar nė Uashington nga tė gjitha institucionet donatore, ėshtė logjike tė ndiqen tė gjitha procedurat qė janė paracaktuar dhe mė pas mund tė diskutohet ndonjė plan “B”. Ēdo diskutim paraprak i planit “B”, pėrpara ndjekjes sė procedurave tė parashikuara, do tė dėmtonte privatizimin e Bankės sė Kursimeve.

Cilat janė hapat e privatizimit tė Bankės sė Kursimeve?

Hapat e privatizimit tė Bankės sė Kursimeve janė qenė dy. Ato janė hartuar njė vit mė parė nė takimin e Uashingtonit. Nė kėtė takim u theksua se rruga drejt pėrmirėsimit do tė ketė dy faza: faza e parė, ristrukturimi dhe faza e dytė, privatizimi. Plani i ristrukturimit filloi nė dhjetor tė vitit 2002 dhe mbaron nė shtator tė vitit 2003. Aktualisht ky plan ėshtė realizuar mbi 90 pėr qind, gjė qė e kanė vėrtetuar edhe donatorėt.

Ēfarė pėrmban plani i ristrukturimit tė bankės dhe sa ėshtė reduktuar numri i punonjėsve tė kėsaj banke?

Plani i ristrukturimit pėrmban pėrmirėsim e treguesve tė bankės, reduktimin e stafit dhe informatizimin e bankės. Aktualisht. numri i punonjėsve ėshtė reduktuar mė shumė se 31 pėr qind. qė prej momentit kur ka filluar ky ristrukturim. Pranė Bankės sė Kursimeve nė tė gjitha degėt aktualisht punojnė rreth 970 punonjės, nga 1 450 punonjės qė kishte nė muajin dhjetor 2002. Ndėrkohė, Banka e Kursimeve ka pėrfunduar informatizimit e 10 degėve tė saj kryesore, siē e pėrmbante edhe plani i ristrukturimit. Gjirokastra, Saranda, Vlora, Berati, Lezha, Tiranė, Shkodra, Durrėsi dhe Elbasani janė degėt qė tashmė ofrojnė njė shėrbim mė tė shpejtė pėr klientėt, ku kryhet edhe rreth 80 pėr qind e aktivitetit tė kėsaj banke. Hapat e tjerė tė planit tė ristrukturimit kishin tė bėnin me pėrmirėsimin e sistemit tė pagesave, qė ka ndryshuar dhe shėrbimi pėr klientėt, qė ėshtė pėrmirėsuar nė mėnyrė tė ndjeshme. Koha e qarkullimit tė informacionit nė bankė ėshtė pėrgjysmuar, duke pėrmirėsuar sistemin e pagesave.

-Pas procesit tė ristrukturimit, cilat do tė jenė hapat qė do tė hedhė Banka e Kursimeve?

Nė pėrfundim tė planit tė ristrukturimit dhe verifikimit tė arritjeve tė kėtij plani, verifikime tė cilat janė bėrė edhe mė parė nga institucionet ndėrkombėtare, si: FMN-ja, Banka Botėrore dhe IFC-ja. Ato janė shprehur se plani i ristrukutrimit ka ecur me ritme tė paparashikuara, asnjė nga organizmat nuk ka pritur qė plani mund tė implementohej nė kėto nivele, sepse ai ėshtė quajtur shumė ambicioz dhe i pabesueshėm pėr t’u realizuar. Pas pėrfundimit tė fazės sė ristrukturimit, vjen faza e kontakteve me bankat e huaja qė janė interesuar. Gjatė muajit maj-qershor ne kemi pasur kontakte me disa banka, ndėrkohė qė, pas muajit shtator, do t’i intensifikojmė kėto kontakte.

Cilat janė bankat qė ju keni kontaktuar dhe cila prej tyre ka qenė mė shumė e interesuar?

Banka mė e interesuar pėr Bankėn e Kursimeve ka qenė banka austriake “Raiffeisen Bank”, e cila ka kėrkuar blerjen e 100 pėr qind tė aksioneve tė saj. Banka autriake vlerėsoi qė nė takimet e para parametrat e bankės, situatėn, treguesit ekonomikė, kushtet e vendit, tė lidhura kėto me interesat e saj pėr t’u shpėrndarė nė rajon. Nga takimet, vėrehet qartė se Banka e Kursimeve ėshtė nė planet e “Raiffeisen Bank” pėr njė privatizim strategjik. Ata kanė kėrkuar tė pėrjashtohen nga tenderat, ata gjithashtu kėrkojnė blerjen e tė gjitha aksioneve tė Bankės sė Kursimeve.

-Ligji aktual i privatizimit kėrkon realizimin e njė procesi me procedurat e tenderit tė hapur ndėrkombėtar. Nėse Banka e Kursimeve i shitet bankės austriake, a shkelet ky ligj?

Pėr mua ēdo ligji privatizimi ėshtė nė funksion tė privatizimit tė bankės. Nė rast se njė ligj privatizimi disa herė me radhė nuk jep rezultat, atėherė nuk shikoj asgjė tė frikshme nė rishikimin e ligjit tė privatizimit.

Cili ėshtė qėllimi i bankės austriake? Nė se e blen Bankėn e Kursimeve, ajo do tė vazhdojė tė kryejė tė njėjtin aktivitet?

Qėllimi i kėsaj banke ėshtė tė zhvillojė njė aktivitet tė mirėfilltė bankar, tė rrisė konkurrencėn bankare, tė kreditojė ekonominė shqiptare, biznesin privat dhe ekonominė familjare pėr nevojat qė ka, si dhe tė integrojė Bankėn e Kursimeve nė rajon, atje ku ajo ėshtė e shtrirė. Kėrkesa e “Raiffeisen Bank” ėshtė pėr ta kthyer Bankėn e Kursimeve nė njė qendėr rajonale pėr shumė shėrbime tė tjera, qė kanė tė bėjnė me pagesat. Kjo bankė ėshtė shtrirė me degėt e saj nė Kosovė, Kroaci dhe nė Bosnjė-Hercegovinė, pra ėshtė njė rajon qė ata e kanė nė strategjinė e tyre tė zgjerimit.

Pėrveē bankės austriake, a ka banka tė tjera tė huaja qė kanė shprehur interes pėr Bankėn e Kursimeve?

Njė bankė tjetėr e interesuar ėshtė Banka e Kursimeve tė Hungarisė (OTP). Pėrfaqėsuesit e kėsaj banke janė interesuar gjatė njė takimi qė kanė zhvilluar nė Bankėn e Kursimeve. Deri nė vitin 1992 ajo ka qenė njė bankė shtetėrore dhe shtrihet jashtė territorit tė Hungarisė, pėr herė tė parė nė Bullgari, ku ėshtė duke privatizuar njė bankė bullgare. Ky ėshtė informacioni i vetėm qė ne kemi pėr Bankėn e Kursimeve tė Hungarisė dhe ky ėshtė interesimi i vetėm qė pėrfaqėsuesit e kėsaj banke kanė shprehur pėr Bankėn e Kursimeve. Gjithashtu ka shprehur interes edhe “Citi Group”, qė u ofrua pėr tė dhėnė asistencė pėr ristrukturimin, pėr tė marrė pjesė nė marketimin e bankės, por ata nuk kanė shprehur interes pėr ta blerė bankėn, sepse nuk e ofrojnė kėtė shėrbim. “Citi Group” ka premtuar qė me partnerėt e tyre do tė ekspozojnė Bankėn e Kursimeve me vlerėn qė ka dhe kjo pėr ne ėshtė shumė pozitive. Por ende nuk janė dhėnė sinjale pozitive nga kjo bankė. Nė tė njėjtin pozicion gjendet edhe UBS (Union Bank), e cila ka shprehur interes pėr tė pasqyruar privatizimin e Bankės sė Kursimeve. Kėrkesa e “Raiffeisen Bank” ėshtė pėr ta kthyer Bankėn e Kursimeve nė njė qendėr rajonale pėr shumė shėrbime tė tjera, qė kanė tė bėjnė me pagesat. Kjo bankė ėshtė shtrirė me degėt e saj nė Kosovė, Kroaci dhe Bosnjė-Hercegovinė, pra ėshtė njė rajon qė ata e kanė nė strategjinė e tyre tė zgjerimit.

ECIKS / SHEKULLI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail