Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria pret 900 milionė euro nga turizmi


Tiranė, 08 maj 2007 - Shqipėria po pėrgatitet qė kėtė vit tė pres mė shumė sė njė milion turistė nga tė cilėt pret pėrfitime, nė vlerė prej 900 milionė eurosh, pėr dallim nga viti i kaluar kur pėrftimet ishin 500 milionė euro.

Sipas ministrit tė Turizmit dhe Kulturės tė Shqipėrisė, Ylli Pango, gjatė sezonit turistik pėr vitin 2007, tė ardhurat nga ky sektor parashikohet tė kapin shifrėn e rreth 900 milion euro, nga 500 milion euro qė ishin nė vitin 2006. Pango thotė se numri i turistėve nga 900 mijė persona, qė vizituan Shqipėrinė njė vit mė parė, gjatė vitit 2007 mendohet tė jetė mbi 1 milion turistė.

Ministri Pango ka thėnė se, pas ligjit tė ri pėr turizmin, ėshtė nė pėrgatitje e sipėr edhe strategjia afatgjate pėr kėtė sektor tė rėndėsishėm tė ekonomisė shqiptare. Nė kėtė kontekst, Pango ka pėrmendur edhe heqjen e taksės kufitare dhe bashkėpunimin me Ministrinė Brendshme pėr ēėshtjen e sigurisė dhe me KESH-in pėr furnizimin me energji tė zonave turistike.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail