Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Maqedonia mbron naftėsjellėsin AMBO


Shkup, 27 prill 2007 - Ministri maqedonas pėr investimet e huaja, Gligor Tashkovic, ėshtė shprehur se naftėsjellėsi Shqiptaro-Maqedonas-Bullgar, AMBO, ofron avantazhe kundrejt konkurrentit rajonal.

AMBO, sipas Tashkovichit, ofron avantazhe kundrejt naftėsjellėsit Burgas-Alexandroupolis i cili do tė transportojė naftėn ruse nėpėrmjet Bullgarisė dhe Greqisė.

Ai tha se AMBO me njė gjatėsi prej 895-kilometrash dhe me vlerė 1.5 miliardė USD i cili do tė lidhė portin bullgar tė Burgasit me Vlorėn nuk do tė varet nga fondet qeveritare, njofton televizioni A1.

Po sipas tij AMBO, me pikė fundore Vlorėn ofron njė basen mė tė thellė ujor dhe lehtėsira portuale mė tė mėdha sesa Alexandroupolis nė Greqinė veriore, ky i fundit, sipas tė dhėnave do ta ketė tė vėshtirė tė mbėshtes cisternat e mėdha me karburant.

Duke vazhduar mė tej ministri maqedonas argumentoi se naftėsjellėsi AMBO ėshtė projektuar pėr distance tė gjata dhe ėshtė pozicionuar mė mirė pėr ti shėrbyer tregjeve tė Evropės Perėndimore dhe Amerikės Veriore, sesa Alexandroupoulis.

Tashkovich theksoi se projekti AMBO i cili pėrfshin edhe Maqedoninė si pikė kalimi tė tubacioneve ka marrė mbėshtetjen e kompanive mė tė mėdha tė naftės qė cilat kėrkojnė tė pėrdorin deri njė tė katėrtėn e kapacitetit tė naftėsjellėsit, por nuk bėri tė ditur ndonjė emėr konkret.

Fillimet e punimeve pritet tė nisin mesin e vitit tė ardhshėm dhe mendohet tė pėrfundojnė nė 2011.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail