Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shpronėsimet pengojnė punėt nė ndėrtimin e autostradės


Kukės, 28 janar 2007 - Problemet e pronėsisė po e vėnė nė pikėpyetje ecurinė e punimeve pėr realizimin e projektit tė madh pėr ndėrtimin e rrugės qė do ta lidhė Portin e Durrėsit me Kosovėn. Tri ditė mė parė, njė grumbull banorėsh, nė tokat e tė cilėve kalon rruga, ka tentuar sėrish ta ndalojė punėn e makinerive tė rėnda. Incidenti i fundit ėshtė regjistruar nė fshatin Shtiqėn tė Kukėsit, ku rruga prek tokat bujqėsore tė rreth 80 familjeve, por qė asnjėra prej tė clave nuk ka marrė asnjė lek si dėmshpėrblim, edhe pse shpronėsimi real ėshtė bėrė pėrpara katėr muajsh, shkruan gazeta "Shqip". Sipas kėsaj gazete, shefi i Komisariatit tė Kukėsit, Muharrem Furriku, ka njoftuar se njė grup prej 30 burrash tė fshatit Shtiqėn i ka kėrcėnuar pėrfaqėsuesit e firmės qė punon pėr ndėrtimin e rrugės.

Sipas kryepolicit tė Kukėsit, forcat policore e kanė ndjekur nė distancė situatėn pėr tė mos krijuar tensione dhe nuk kanė ndėrhyrė pėr sa kohė fshatarėt nuk e kanė kryer asnjė veprim, por vetėm kanė folur, duke paralajmėruar protesta pėr ndėrprerjen e punimeve, ēka ua kanė bėrė tė qartė edhe pushtetarėve vendorė. Procesi i shpronėsimeve tė tokės sė trasesė sė autostradės Durrės- Kukės-Morinė vazhdon tė futet gjithnjė e mė tepėr nė labirinte tė vėshtira. Projekti fillestar i veprės ka pasur nė dosjen e dėrguar subjekteve tė linjės nė bazė edhe titujt e pronave dhe sasinė e tokės qė do tė shpronėsohej. Mirėpo, njė pjesė e madhe e banorėve nėpėr fshatra nuk i kanė tė regjistruara tokat e tyre nė kadastėr.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail