Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Austriakėt ndihmojnė nė fushėn e energjetikes


Tiranė, 15 janar 2007- Austria do tė investojė nė Shqipėri nė fushėn e energjetikes, nė zhvillimin e projekteve pėr ndėrtimin e burimeve tė reja energjetike, si HEC-e dhe TEC-e, tė projekteve pėr ndėrtimin e rrjeteve tė shpėrndarjes sė gazit natyror nė Shqipėri, burimeve alternative tė energjisė. Njė delegacion austriak i kryesuar nga governatori i provincės sė Austrisė sė Ulėt, Erwin Proll, si edhe pėrfaqėsues tė kompanive tė mėdha energjetike, si "EVN", kanė konfirmuar bashkėpunimin gjatė takimeve me kryeministrin shqiptar, Sali Berisha, dhe ministrin e energjetikes, Ruli.

Guvernatori Proll tha se pėrfaqėsuesit e "ENV"-sė kishin vite qė mendonin pėr njė bashkėpunimi nė fushėn e energjisė nė Shqipėri. "Pėrfaqėsuesit e "ENV"-sė qė erdhėn me mua nė kėtė takim, kishin vite qė mendonin pėr kėtė mundėsi bashkėpunimi nė fushėn e energjisė. Nė radhė tė parė, ne shfrytėzuam mundėsinė pėr tė ofruar propozimet tona nė teknologjinė e ambientit, dhe kjo jo vetėm nė teori, por edhe nė praktika konkrete, tė cilat ne i ofrojmė nė shkallė ndėrkombėtare. Sigurisht, nė kėtė drejtim kemi parė dhe mundėsinė e shfrytėzimit tė hidrocentraleve dhe tė furnizimit me energji pėr tė ofruar shėrbimet tona", tha ai. Delegacioni austriak nėnshkroi njė Memorandum Mirėkuptimi pėr bashkėpunim ekonomik nė fushėn e energjetikes me Ministrinė shqiptare tė Energjetikes.

ECIKS / LAJM
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail