Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: tregues pozitivė nė sektorin energjetik

Zyrtarėt e energjisė njoftuan pėr njė pėrmirėsim tė ndjeshėm tė shifrave qė tregojnė se kriza e mungesės sė energjisė elektrike nė vend ka kaluar. Drejtues tė Korporatės Elektro-energjitike Shqiptare (KESH) bėnė tė ditur se prodhimi i energjisė nga hidrocentralet ėshtė rritur sėrish duke mbuluar tėrėsisht konsumin vendas nga qytetarėt dhe fabrikat private nė masėn prej 13 milionė kilovat/orė.

Zyrtarėt kanė urdhėruar ndalimin e plotė tė energjisė jashtė vendit. Por veprimtaria e eksport-importit do tė rifillojė me vėnien nė funksionim tė linjės ndėrkombėtare Elbasan-Greqi.

Sipas tė dhėnave mė tė fundit nga ministria e energjitikės, niveli i ujėrave nė hidrocentralin e Fierzės, prodhuesi mė i madh shqiptar, ėshtė nė maksimum, rreth 290 metra lartėsi. Kjo pėrbėn garanci jo vetėm pėr prodhim konstant tė energjisė, por edhe pėr tė shmangur nė njė periudhė afatmesme pėrsėritjen e krizave dramatike tė energjisė.

Njėkohėsisht ėshtė shmangur edhe kriza financiare e KESH-it, e vetmja kompani qė realizon kėtė lloj shėrbimi nė vend. Qytetarėt kanė rritur ndjeshėm nivelin e arkėtimeve tė faturave pėr energjinė e konsumuar duke lėnė pas edhe njė pjesė tė borxheve shumėvjeēare.

Specialistėt e Korporatės pohojnė se ndėrprerjet e energjisė janė hequr nė njė masė tė madhe. Nė ato zona ku energjia ndėrpritet, arėsyet janė pėr shkak tė faturave tė papaguara ose pėr difekte teknike. Reduktimet e energjisė janė sistematikisht disaorėshe nė ato qytete qė nuk paguajnė energjinė e harxhuar duke u shndėrruar gati nė njė “program edukimi” pėr pagim faturash. Ndėrsa nė qytetet qė paguajnė nė masė tė madhe ndėrprerjet janė minimale.

Ky ėshtė viti i parė qė flitet pėr shmangie tė krizės energjitike. Shqipėria u zhyt prej tre vjetėsh nė njė krizė tė rėndė energjie, teksa hidrocentralet ishin tė boshatisura nga ujėrat dhe importi ishte burimi kryesor pėr tė tejkaluar situatėn. Institucionet financiare ndėrkombėtare kėrkuan njė pėrmirėsim urgjent tė menaxhimit tė KESH, shumė fonde tė tė cilit u shpėrdoruan.

Ndėrkohė humbjet teknike tė sistemit energjitik janė ende tė konsiderueshme, ndėrsa nė mungesė tė aparatėve matės, njė numėr i madh familjesh nuk e paguajnė fare energjinė ose e paguajnė atė nė shuma tė llogaritura me pėrafėrsi. Nė kėtė situatė ende tė vėshtirė, ekspertėt janė duke studiuar mundėsinė e rritjes sė ēmimit tė energjisė.

ECIKS / VOA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail