Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėrfundon misioni i THW nė Ballkan


Berlin, 11 dhjetor 2006 - Agjencia Federale Gjermane pėr Ndihmė Teknike (THW) ka pėrfunduar pas 15 vjetėsh misionin e saj nė Ballkan. Njė nga detyrat e saj gjatė kėsaj kohe ishte rindėrtimi i rrugėve, urave, shtėpive tė shkatėrruara, shkollave, kopshteve dhe spitaleve. "Me pėrfundimin e projekteve tona largohemi nga ky rajon me bindjen se kemi dhėnė kontributin tonė nė rindėrtimin e rajonit. Shumė njerėzve u kemi ndihmuar nė rikthimin nė normalitet" u shpreh presidenti i Agjensisė Federale pėr Ndihmė Teknike, Albrecht Broemme dje nė Bonn. Ai foli pėr njė moment historik nė historinė e misioneve tė THW-sė jashtė vendit. Vetėm nė Kosovė kjo agjensi ka ndihmuar nė rindėrtimin e 5500 shtėpive pėr familjet e rikthyera qė nga pėrfundimi i luftės.

Misioni i THW-sė nė Balkan filloi nė vitin 1992 nė Bosnje Hercegovinė. Menjėherė pas pėrfundimit tė luftės nė vitin 1999 THW nisi ndihmėn pėr rindėrtimin e shtetit dhe shoqėrisė nė Kosovė. Gjatė viteve tė shkuara kjo organizatė ka drejtuar kryesisht projekte rikthimi tė kosovarėve. Kėtu bėnte pjesė dhe ndėrtimi i njė gjimnazi pėr 800 nxėnės nė Prizren. Mbyllja simbolike e misionit tė Organizatės Gjermane pėr Ndihmė Teknike do tė bėhet tė martėn e ardhshme. Organizatave lokale nė Kosovė do t'u dhurohen me kėtė rast 30 automjete tė THW-sė.

DW / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail