Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Varianti me i shkurtėr pėr rrugėn Durrės-Morinė

TIRANĖ - Lobi parlamentar per rrugen Durres-Morine, ka vleresuar angazhimin e partive politike per te bashkepunuar ne realizimin e ketij projekti, duke nenshkruar ne kete drejtim dhe nje promemorje parlamentare. Ky grupim, ne te cilin perfshihen deputete nga te gjitha partite politike, te majta dhe te djathta dhe qe drejtohet nga deputeti socialist Petro Koci, ka marre mbeshtetjen e 91 deputeteve, duke nenshkruar promemorjen.


Aty shprehet vendosmeria per te garantuar ndertimin e kesaj rruge me rendesi strategjike rajonale, sipas variantit me te shkurter, me te sigurt e me kalueshmeri te garantuar ne te gjitha stinet e vitit. Promemorja e vlereson rrugen Durres-Morine, nje aks me rendesi strategjike rajonale. Ky dokument bazohet ne studimet e eksperteve shqiptar dhe nderkombetare, qe shprehin bindjen se kjo rruge e ndertuar sipas standarteve europiane do te lidhe thellesine tokesore me bregdetin dhe kapacitetet portuale dhe do te lehtesoje dhe dendesoje qarkullimin e brendshem me gjithe zonen verilindore te Shqiperise.


Gjatė javėve tė kaluara, ne Shqiperi ka pasur debate te shumta lidhur me ate se cili variant i rruges eshte me i miri. Shume politikane kane kundershtuar variantin me te shkurter te rruges, duke argumentuar se varianti me i shkurter nuk do te thote se i sjelle dobite me te medha ekonomike per Shqiperine. Ne anen tjeter, shumica e gazetave ne Shqiperi kane komentuar se te gjithe politikanet qe kundershtojne variantin me te shkrurter, perfshire ketu edhe kryetarin e PD-se Sali Berishen, e bejne kete vetem sepse rruga nuk kalon nga fshati apo qyteti i tyre. FMN perkrahe verzionin me te shkurter te rruges dhe e ka deklaruar kete debat si te perfunduar.


Ne promemorjen parlamentare, theksohet shqetesimi ndaj "artikulimieve te qendrimeve me interes parcial politik, qe synojne vonesen e fillimit te zbatimit konkret te punimeve".


ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail