Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėri: Bisedime pėr tregti tė lirė me BE-nė

Shqipėria dhe Bashkimi Evropian kanė nisur bisedimet pėr arritjen e marrėveshjes sė tregtisė sė lirė.

Shqipėria ka nėnshkruar disa marrėveshje tė tregtisė sė lirė me vendet e rajonit. Mė e fundit ėshtė nėnshkruar me autoritetet e UNMIK-ut nė Kosovė.

Duke folur gjatė njė takimi me Kėshillin Konsultativ tė Biznesit ministri i Ekonomisė, Arben Malaj, tha se kjo marrėveshje do tė ketė specifikat e saj nė raport me marrėveshjet e tregtisė sė lirė me vendet e rajonit.

"Nė kėtė marrėveshje dhe pėr grup-mallrat industriale do tė ketė grup mallrash sensitivė tė cilat do tė negociohen, do tė ketė njė periudhė tranzitore qė synohet tė jetė deri nė vitin 2009, dhe njėkohėsisht do tė ketė njė politikė tė veēantė lidhur me produktet bujqėsore tė cilat do tė negociohen nė raundet nė vazhdim," tha zoti Malaj.

Nė produktet e quajtura tė ndjeshme, kuotat e tė cilave pritet tė diskutohen ditėt e ardhshme, bėjnė pjesė plehėrat fosfatike, prodhimet kozmetike, detergjentėt, materialet e ndėrtimit, etj.

Pėr Shqipėrinė vendet e BE-sė janė partnerėt kryesore nė eksport-importin e mallrave.

"Ndryshe nga vendet e tjera tė rajonit, Bashkimi Evropian pėrfaqėson dhe partnerin mė tė madh tė marrėveshjes tregtare midis Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera, shifėr kjo e cila shkon 75-78 pėrqind," tha ministri shqiptar i ekonomisė.

Zoti Malaj ftoi komunitetin e biznesit, organizatat joqeveritare dhe qarqet universitare pėr njė pjesėmarrje sa mė aktive gjatė proēesit tė bisedimeve me Bashkimin Evropian.

ECIKS / BBC
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail