ECIKS Forum Index ECIKS Forum Index
ECIKS
ECIKS Shqip ECIKS Shqip - Fillimi   ECIKS English ECIKS English - Home   FAQ  FAQ   Search  Search   Memberlist  Memberlist   Usergroups  Usergroups
Register  ::  Log in Log in to check your private messages


Post new topic  Reply to topic
 Studim: potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve « View previous topic :: View next topic » 
Author Message
ECIKS
PostPosted: 17 Nov 2005 14:59    Post subject: Studim: potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve Reply with quoteJoined: 16 Nov 2005
Posts: 5

Studim: potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė

Fillimi: Tetor 2005

Pėrmes programit “Ekonomia dhe Zhvillimi” Ministria e Punėve tė Jashtme Austriake pėrmes Austrian Development Agency (ADA) ka filluar aktivitetet pėr pėrfshirjen e ekonomisė austriake nė procesin e bashkėpunimit ndėrkombėtar pėr zhvillim. Pėr kėtė qėllim janė krijuar dy instrumente, qė parashohin financimin dhe realizimin e projekteve ekonomike duke u bazuar nė partneritete tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) dhe nė partneritete zhvillimore (kooperimi privato-publik).

Nė kuadėr tė programit pėr Kosovėn ekziston njė pėrqendrim i veēantė nė ēėshtjen “Ekonomia dhe Punėsimi”, qė kryesisht bazohet nė krijimin e strukturave lokale qė krijojnė vende tė reja pune dhe qė forcojnė e stimulojnė prodhimin vendor. Ky qėllim mund tė arrihet nė njėrėn anė pėrmes pėrkrahjes sė NVM-ve (kredi, trajnime, etj.) e nė anėn tjetėr pėrmes pėrfshirjes sė NVM-ve kosovare nė rrjedhat kombėtare, regjionale e ndėrkombėtare tė prodhimit e tė afarizmit. Instrumentet e ADA kanė qėllim tė realizojnė kėtė tė dytėn.

Pėr ta realizuar me sukses konceptin e partneritetit tė ndėrmarrjeve (Business-to-Business Projekte) nė Kosovė, njohja e strukturave tė ndėrmarrjeve lokale ėshtė e domosdoshme. Pėrmes kėtij projekti tė financuar nga Austrian Development Agency (ADA), Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) do tė hulumtojė dhe paraqesė nė detaje strukturėn e ndėrmarrjeve dhe potencialet e sektorėve tė ekonomisė Kosovare.
Back to top
View user's profile Send private message
anneliese
PostPosted: 13 Jun 2006 08:31    Post subject: Reply with quoteJoined: 07 Jun 2006
Posts: 2

Agreed with topic starter(burberry)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic  Reply to topic Page 1 of 1

Jump to:  You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


DAJ Glass (1.0.8) template by Dustin Baccetti
EQ graphic based off of a design from www.freeclipart.nu
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group